Zvíře na silnici – Jak se zachovat a co dělat


Zvíře na silnici – Jak se zachovat a co dělat

ADAC testoval, zda je bezpečnější brzdit a zůstat v pruhu vozovky, nebo se volně žijícímu zvířeti vyhýbat. Nabízím Vám pět tipů, jak se bránit před zvířaty na silnici.

Váží 150 kilo a bez zaváhání vám vběhne do jízdního pruhu. Vy uháníte po frekventované okresní silnici, na čele máte krůpěje potu a zhruba sekundu na rozmyšlenou, zda před divokou svini skočit na brzdy, nebo se pokusit o riskantní vyhýbací manévr. Německý auto-moto klub vyzkoušel obě možnosti a běžným řidičům radí zůstat v jízdním pruhu.

Odborníci z ADAC-u vzali makety s reálnými rozměrech zvířat – svině byla vysoká 90 cm a vážila 150 kilo, mladé divočáci měřila 60 cm a měly hmotnost pod 100 kilogramů. Atrapy připevnili němečtí technici na posuvné zařízení, které se pohybovalo rychlostí 10 až 15 km / h. Dalším účastníkem simulované havárie byl automobil řítící se rychlostí 80 km / h. Řidič měl jen zlomky sekund na reakci. V prvním případě měl brzdit a zůstat v jízdním pruhu, druhou možností bylo pokusit se o vyhýbací manévr. Při prvním testu skončilo auto s narušování přední částí, sedadla posádky a kabina však zůstaly nepoškozené. Navzdory dramaticky působícím záběrem, airbagy a bezpečnostní pásy snížily riziko zranění lidí na minimum. Podstatně nebezpečnější je podle ADAC-u vyhýbací manévr. Při měření bylo zjištěno, že automobil sice divoká zvířata obejde, ale jen velmi zkušený řidič se při rychlosti 80 km / h dokáže vrátit do svého jízdního pruhu. Podle německých odborníků se auto v třetině případů navzdory stabilizace systému stalo neovladatelným a skončilo mimo vozovku, kde hrozí náraz do stromu. Horší možností, která může mít fatální následky, je kolize s vozidlem jdoucím v opačném jízdním pruhu. ADAC proto doporučuje intenzivní brzdění, menší korekce volantem a snažit se neprojíždět do protisměru, ale zůstat na své polovině vozovky.

0,000 sekundy
Zvěř na cestě
Auto jede rychlostí 80 km / h. Do cesty mu rychlostí 10 až 15 km / h vchází stádo divokých prasat. Do nárazu řidiči, který začal brzdit, zbývá jen 50 milisekund (0,050 s).

Zvířata na vozovce

0,350 sekundy
Zvíře ve vzduchu
Po 170 milisekundách (hodnotě 0,170 s) je přední část kapoty zdeformovaná a na řidiče síly vyvíjejí maximální tlak. Následně v čase 350 milisekund (0,350 s) Energie auta vyhodila 150-kilový zvíře do vzduchu.

Zvíře na silnici jak se vyhnout

5 sekund
Zdeformovaná kapota
Přesto, že přední část automobilu je zdeformovaná, airbagy a bezpečnostní pásy splnili svůj úkol. Řidič vozidlo udržel v jízdním pruhu, zastavil az nehody vyvázl bez zranění.

Zvířata zvěř na silnici

Němečtí experti testovali i vyhýbací manévr, který je podle nich nebezpečnější. Vozidlo se sice divočákem vyhnulo, ale pak by se nestihlo vrátit do svého jízdního pruhu a srazilo by se s autem v protisměru.

Vyhýbací manévr - Auto na silnici

5 tipů: Jak se bránit před zvěří

1. Respektujte značení
Značky varující řidiče před divokou zvěří třeba brát vážně zejména na jaře a podzim. Ostražitost zvyšte v době mezi 5.00 – 8.00 a 17.00 až 22.00 hod.. Zvířata jsou také aktivnější v období sucha než v deštivém počasí.

2. Pozor na zalesněné části
Buďte opatrní i na cestách, které nejsou označeny výstražnou značkou. Rizikové úseky jsou zejména zalesněné části silnic, husté křoví u vozovky či místa, kde cesta odděluje louku od lesa.

3. Snižte rychlost
Pokud si myslíte, že jdete po cestě, na níž hrozí kolize s divokou zvěří, zpomalte. Testy ADAC-u ukázaly, že i rychlost 80 km / h je příliš vysoká.

4. Ztlumte světla, trubte
Pokud v dostatečném předstihu vidíte na silnici divoká zvířata, přibrzdit, zapněte výstražné směrovky a ztlumte světla, abyste zvěř neoslepovali a neparalyzovali. Zkuste je zatroubením zaplašil.

5. Může jich být více
Pokud jste na cestě nebo v její blízkosti viděli zvíře, zvyšte svou pozornost. Je totiž pravděpodobné, že zvíře není v blízkosti vozovky osamocené a přes cestu budou chtít proběhnout i další kusy ze skupinky.

Autor: NOVÝ ČAS, Ľuboš kamenitý
Překlad: dealer-cena-dily.info (překlad nemusí být přesný, omlouváme se)

Zkopírujte a vložte kód níže..
Email a IM
WWW kód
Fóra
Dobré pojištění

Přidat komentář

O tomto webu

Na náš web můžete i Vy vkládat své tématické články. Registrace a vkládání článků není zpoplatněno. Zaregistrujte se ihned.

Podmínky publikace článků na téma auto a moto:

- Vámi napsaný originální článek
- Článek se nevyskytuje na žádné jiné internetové stránce
- Pouze téma Auto & Moto

Informace uvedené na tomto blogu neslouží jako doporučení a informace nemusí být aktuální a přesné.

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank