Zalila vám auto voda? Okamžitě odpojte baterii!


Co je třeba dělat se zatopením vozidlem? Které části automobilu může povodeň poškodit nejvíce? Přinášíme rady pro zoufalých motoristy, kterým se stalo něco podobného jako zaplavení auta a záplava auta.

Zaplavené auto
Na vodu je nejcitlivější elektronika. Může se dostat do počítačů a konektorů. Pokud jsou ty pod napětím, hrozí jejich zkratování a ničení. Zvláště při zaplavení automobilu vodou výše než je zobrazeno na obrázku.

Pokud se vám nepodařilo dostat automobil z dosahu živlu a začala ho zaplavovat voda, první a nejúčinnější pomocí je okamžité odpojení baterie. “Na vodu je nejcitlivější elektronika. Může se dostat do počítačů a konektorů. Pokud jsou ty pod napětím, hrozí jejich zkratování a zničení, “tvrdí technický expert automobilky Citroën Bucurel Bucur. Zatopen automobil zkuste přemístit na suché místo. “V žádném případě však auto nestartujte, odtáhněte ho. Pokud to není možné, počkejte, dokud voda opadne. Doporučuji nechat vozidlo minimálně 48 hodin sušit, pak vizuálně zkontrolovat rozsah škod a pokud byla zasažena motorová část, odtáhnout ho do servisu, “vysvětluje Bucurel Bucur. Zde zjistí i škody, které na automobilu způsobila voda. “Pokud diagnostika ukáže, že povodeň auto nepoškodila, saze za prohlídku se pohybuje kolem 30 €. Pokud jsou však zasaženy elektrické systémy, může být oprava vyšplhat i na polovinu ceny vozidla, “dodává expert.

Motor
“Pokud se při startování dostane voda přes trakt na nasávání vzduchu do motoru, těžkému poškození agregátu nelze zabránit. Voda je nestlačitelného, takže se zdeformuje ojnice i písty, “tvrdí technický expert značky Citroën. Do odstaveného motoru by se však voda dostat neměla. Velmi riskantní je proto snažit se s autem projít přes hlubokou vodu, případně ho startovat, pokud je zaplavena motorová část.

Baterie
Nejcitlivější na vodu jsou elektronické části vozidla. “Pokud se blíží povodeň as autem už nemáte kam utéct, odpojte baterii. To zachrání většinu elektronických systémů před absolutním poškozením, “vysvětluje Bucurel Bucul.

ABS a brzdy
Mechanické části brzd voda nepoškodí, horší je však na tom ABS. “Počítač, který řídí antiblokovací systém kol, je umístěn přibližně ve výšce středu předního kola, voda ho tedy zasáhne poměrně rychle. V servisu musí pak jeho funkčnost prověřit, “tvrdí odborník.

Podvozek
Do tlumičů se voda nedostane, stejně nepoškodí ani kola. “Dražší auta s elektronicky nastavitelnými pneumatickými podvozky však mohou mít problémy, pokud voda zasáhla počítač, který systém řídí. To by mělo výrazný dopad na jízdní vlastnosti modelu, “říká Bucul.

Počítače a řídící jednotka
V servisu Váš automobil napojí na speciální počítač, takzvaný tester. “Ten zkontroluje elektronické systémy, ověří jejich funkce a odhalí chyby, které způsobila voda. Poškozené elektronické části se pak musí vyměnit, “tvrdí expert na techniku. Pokud jsou v pořádku, dá se voda z motorového prostoru dostat foukáním teplého vzduchu. “Tento postup však určitě nechte na servis, při amatérském zásahu by mohlo auto shořet,” řekl Bucurel Bucul.

Elektrické rozvody
Kabelové svazky jsou ukryté v celé karoserii. “Voda může poškodit zejména konektory rozvodů, velké škody by však způsobit neměla. Případné poruchy odhalí tester, kterým váš automobil zkontrolují v servisu, “vysvětluje technický odborník z Citroënu.

Řízení
“Počítač, který má na starosti elektronický posilovač na řízení, je umístěn dost vysoko, takže ho zasáhne až vysoká hladina vody. Pokud se stihne včas odpojit baterie, měl by po vysušení pracovat normálně, “říká Bucul.

Přístrojová deska
“Pokud přístrojovou desku zalije voda, její výměna nemusí být nutná. Mechanické části, odkládací prostory i budíky se dají vyčistit. Tyto části automobilu jsou vyrobeny z odolných materiálů, zaplavení by měli zvládnout “myslí si Bucurel Bucul.

Airbagy
“Bezpečnost posádky je prvořadá, takže pokud by voda zaplavila airbagy nebo jejich elektronický systém, měly by se tyto části raději vyměnit. To, zda jsou poškozeny, však ukáže až odborná prohlídka v servisu, “vysvětluje technik.

Sedačky
“Textílií potažené sedačky rychle nasají vodu, která se dá odstranit pouze sušením. I po čištění je pravděpodobné, že na čalounění zůstanou stopy po záplavě. Pokud majiteli automobilu záleží na čistotě interiéru, bude muset sedadla vyměnit za nové. Větší poškození způsobí voda při elektronicky nastavitelných sedadlech, “říká odborník.

Zaplavení auta, zaplavené auto, záplava auta.

Zkopírujte a vložte kód níže..
Email a IM
WWW kód
Fóra
Dobré pojištění

Přidat komentář

O tomto webu

Na náš web můžete i Vy vkládat své tématické články. Registrace a vkládání článků není zpoplatněno. Zaregistrujte se ihned.

Podmínky publikace článků na téma auto a moto:

- Vámi napsaný originální článek
- Článek se nevyskytuje na žádné jiné internetové stránce
- Pouze téma Auto & Moto

Informace uvedené na tomto blogu neslouží jako doporučení a informace nemusí být aktuální a přesné.

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank