Revoluce – pneumatiky budoucnosti Michelin”Tweel”!


Co byste řekli na pneumatiku, která vůbec nepotřebuje vzduch? Že fantazírovat? Tak jen pěkně čtěte dál! Pneumatikářský gigant Michelin totiž představil revoluční “pneumatiku”, která se obejde bez jakéhokoliv plnicího média. Vynálezu se říká Tweel a spojuje funkce disku i pláště. Tweel je složeninou anglických slov Tire (pneumatika) a Wheel (kolo). Na první pohled sice vypadá jako slitin disk s extrémně nízkou pneumatikou, už při druhém pohledu však zjistíte, že paprsky kola jsou pružné a pryžový běhoun je jejich nedílnou součástí. Celá tato konstrukce přináší i bez plnění vzduchem parametry, srovnatelné se současnými pneumatikami v oblasti nosnosti a komfortu. Přitom nabízí o pět procent nižší valivý odpor a až pětinásobnou příčnou tuhost.

Právě toto má být jedním z rozhodujících přínosů Tweelu, protože podélně deformovatelné paprsky nesnižují komfort a jejich mimořádná odolnost proti příčné deformaci dodává autu výrazně lepší jízdní vlastnosti a odezvu řízení. Výrobce již Tweel otestoval na armádních a průmyslových vozidlech, až na detroitském autosalonu však prezentoval první testy na civilních osobních vozidlech, konkrétně se jednalo o Audi A4. Reakce odborné veřejnosti jsou velmi příznivé a nemalé naděje do novinky vkládá i samotný Michelin. Před padesáti lety přišel s tehdy revoluční konstrukcí radiálnímu pneumatiky a nyní se chystá změnit automobilový svět nadobro. Tweel totiž přináší pokrok, jehož konvenční pneumatiky nejsou schopny, dát navždy sbohem defektem a následným opravám pneumatik. Minulostí bude i rozhodování, zda dát při huštění přednost trakci nebo komfortu. Zda si toto, bez přehánění, revoluční řešení najde cestu i k široké veřejnosti, však zřejmě ukáže až čas.

Zkopírujte a vložte kód níže..
Email a IM
WWW kód
Fóra
Dobré pojištění

Přidat komentář

O tomto webu

Na náš web můžete i Vy vkládat své tématické články. Registrace a vkládání článků není zpoplatněno. Zaregistrujte se ihned.

Podmínky publikace článků na téma auto a moto:

- Vámi napsaný originální článek
- Článek se nevyskytuje na žádné jiné internetové stránce
- Pouze téma Auto & Moto

Informace uvedené na tomto blogu neslouží jako doporučení a informace nemusí být aktuální a přesné.

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank