Auto na leasing kontra úvěr


V dnešní době se velice často setkáváme  s protlačováním úvěrové možnosti k získání automobilu. Prodejci, po zjištění, že nebudete platit hotově, vám nabídnout variantu leasingu nebo úvěru. Ovšem jejich doporučení se přiklání spíše k druhé možnosti. Statistické průzkumy provedla Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) a výsledky byly značně převažující. Ať už jde o účelovou osobní půjčku z bankovních či nebankovních institucí nebo financování na místě prodeje, vzrůst úvěrů oproti leasingové volbě klienta rapidně vzrostl.

Kdo je majitelem vozu

Nejmarkantnějším rozdílem a dalo by se říct i nejzásadnějším je vzešlý majitel vozu. Pokud si svůj automobil pořídíte za pomocí bankovní či nebankovní půjčky, stáváte se okamžitým vlastníkem vozu, což se o druhé možnosti nákupu říci nedá. Majitelem, po dobu splácení, je leasingová společnost. Momentálně můžeme jako soukromá osoba nebo podnikatel využívat těchto způsobů financování jak u nových, tak i u ojetých aut.

Finanční rozdíl

Pokud se zaměříme na finální podobu navýšené ceny a podrobně prozkoumáme splátkový kalendář v obou případech, zjistíme, že se od sebe příliš neliší. Výsledný rozdíl je závislý na počáteční akontaci a době splatnosti. Při splátkovém kalendáři na 5 let a cenou auta kolem 250 tisíc, se složenou akontací 100 000 Kč, bude rozdíl v měsíční splátce zhruba 60kč ve prospěch úvěru.

Poplatky a pojištění

Berme v úvahu, již zmíněnou cenu 250 tisíc při složené akontaci 100 tisíc a vycházejme v dalších porovnáních z ní. Při uzavírání smlouvy se u leasingu skládá jednorázový poplatek cca 3000 Kč bez DPH oproti tomu uzavření úvěru bude asi o 1000Kč levnější. Pokud si splátkový kalendář nastavíme na tři roky, přeplatíme vůz o 46 tisíc s leasingem ještě o 3,5 tisíc více Navýšení zahrnuje havarijní pojištění a povinné ručení po dobu 3 let a s prodlouženou zárukou na 4 roky. Výraznou výhodou hotově platícího zákazníka je čerpání bonusu za jízdu bez nehod. Této výhody může čerpat i kupující, jenž zaplatil část ceny úvěrem, ale pojištěni si musí sjednat sám. Leasingová varianta nákupu je zde odstavena na druhou kolej.Po dobu splácení nejsme majitelem vozu a tudíž ani nemůžeme uplatnit nárok na čerpání bonusu. Tento nárok nabude, až po poslední splátce.

Nevýhody úvěru a leasingu

Slabinou v úvěrovém a leasingovém financování je platba za každou změnu ve smlouvě, někdy se jedná i o několikatisícový poplatek. Další nepříjemnou nevýhodou se pro splátkové zákazníky stává velký technický průkaz, který je po dobu splatnosti uložen u leasingové, ale i úvěrové společnosti a to v tom případě pokud vozidlem ručíme. Instituce vám samozřejmě tento technický průkaz na požádání zapůjčí, ovšem za nemalý poplatek. Takových sankcí je samozřejmě více, a proto je důležité, aby si zákazník před podepsáním smlouvy řádně pročetl sazebník a prodávajícího se na všechny skutečnosti ohledně poplatků ptal a tím se vyvaroval zbytečným nepříjemnostem.

Zkopírujte a vložte kód níže..
Email a IM
WWW kód
Fóra
Dobré pojištění

Přidat komentář

O tomto webu

Na náš web můžete i Vy vkládat své tématické články. Registrace a vkládání článků není zpoplatněno. Zaregistrujte se ihned.

Podmínky publikace článků na téma auto a moto:

- Vámi napsaný originální článek
- Článek se nevyskytuje na žádné jiné internetové stránce
- Pouze téma Auto & Moto

Informace uvedené na tomto blogu neslouží jako doporučení a informace nemusí být aktuální a přesné.

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank